رفتار مناسب والدین با فرزندان- نسرین نصراله زاده فیلی

بحرانی ترین سن که در زندگی همهی انسانها نیاز به توجه ویژه دارد ، نوجوانی (سنین بین 18-12سالگی )است . در این سن تغییراتی در رفتار آنها ایجاد می شود که گاهی والدین نمی دانند چگونه با این رفتارها بر خورد مناسب تری داشته باشند کودکی که تا دیروز تحت کنترل والدین بوده اینک پذیرفتن سخنان والدین برایش سخت شده چرا که در این برهه از زندگی قدرت نفوذ والدین کاهش می یابد ،بطوریکه وقتی با آنها صحبت می کنید بنحوی با شما برخورد میکنند که گویی شما چیزی نمی فهمید و در صورتی که شما بیشتر مواقع بخواهید او را نصیحت کنید وضعیت را از آنچه که هست  بدتر می کنید واو را عصبانی و ناراحت می سازید . شما باید بدانید که در این زمان دوستان بیشترین نفوذ را روی رفتار آنها بجا می گذارند . به همین جهت برای ایجاد ارتباط بهتر و اثر بخش تر شما نیاز به کسب اطلاعاتی در ارتباط با سن نوجوانی دارید که در این زمینه کتب، مقالات و رسانه های جمعی  می توانند به شما کمک نمایند و در صورت لزوم برای کنترل بعضی از رفتارها یی که شما نحوه ی برخورد درست با آن را نمی دانید نیاز به مشورت با افراد متخصص (روانشناس ،مشاور ،مددکار اجتماعی ،روانپزشک و....)را دارید .

v  *اولین نکته ای که باید در مورد نو جوانان به آن توجه کنیم این است که بدانید فرزند شما از کودکی خارج شده و به مرحله جدید وارد شده که لازمه آن استقلال است تا بتواند نقشهای آینده خود را تمرین کند، به این احساس استقلال نو جوان احترام بگذارید .

v  *نوجوانی سنی است که او باید مسئولیت پذیری را تجربه کند بنابراین مسئولیت هایی را به او واگذار نمایید و به خاطر داشته باشید که در این سن ممکن است او اشتباه کند ، در کنار او بمانید و او را سرزنش نکنید بلکه به او کمک کنید تا راه بهتری برای حل مشکلاتش پیدا کند . وظایف مربوط به او را انجام ندهید و امور مربوط به او را به خودش واگذار نمایید . به مسائلی که نو جوان اهمیت می دهد بی اعتنا نباشید ،بلکه با استدلال منطقی با او وارد مذاکره شوید .

v    *به نو جوان خود اعتماد کنید ولی او را کاملا رها نکنید .

v    *دایما از او ایراد نگیرید و انتقاد نکنید ، به او کمک کنید نقاط ضعف خود را جبران کند.

v    *دائما او را با دیگران مقایسه نکنید و بدانید که نو جوان شما هم خصوصیات مثبت و سازنده ای دارد.

v    آرامش خود را حفظ کنید چرا که برای رفتار مناسب شما نیازمند آن هستید.

v  در مواردی که می توانید او را مورد مشورت قرار دهید، از نظرات او حتی الامکان استفاده کنید و اگر نمی خواهید در موردی خاص از نظرات او استفاده کنید با او مشورت ننمایید.

گرد آوری و تهیه شده توسط :

نسرین نصراله زاد ه

مددکار اجتماعی مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی دانش آموزان استان لرستان

 

 

/ 0 نظر / 26 بازدید