بهترین عکس العمل والدین به کابوس در خواب کودکان- لیلا بازگیر

خواب ترسناک ، ریشه در نگرانی های روزمره دارد. به عبارتی اضطراب و ترس در خواب نتیجه اضطراب روزانه کودک ، مربوط به رفتار اطرافیان ، از جمله دعوای بین پدر و مادر ، خواهر و برادر ، تنبیه ، تحقیر ، تهدید ، تماشای فیلم های خشن و غم انگیز یا ترسناک می باشد. لازم به ذکر است مشکلات خواب دو دسته هستند :

1-    وحشت شبانه

2-   خواب وحشتناک

وحشت شبانه: زمانی رخ می دهد که کودک با وحشت از خواب می پرد و جیغ می کشد و دچار اضطراب شدید ، تعرق و نگرانی می شود و روز بعد که بیدار می گردد چیزی به یاد نمی آورد و کودکان 5-3 بیشتر این حالت را از خود نشان می دهند. بهتر است در این حالت خانواده با کودک صحبت نکنند.

اما در خواب وحشتناک بعد از پریدن از خواب کودک رویای خود را بازگو می کند و این حالت به چرخه خواب بستگی ندارد بلکه به مشکلات روحی و حوادث روزانه و صحنه ی ترسناک فیلم هایی که کودک مشاهده کرده وابسته است . کودکان در سنین مختلف دچار این حالت می شوند.

علاوه بر این بازی های نامناسب بر آرامش کودک آثار نامطلوبی دارد. ( از جمله بازی های رایانه ای ، فعالیت های فیزیکی و یا بازی های گروهی )

-  سعی کنید قبل از خواب فضای آرامی برای کودک مهیا نمایید

-  در مورد اضطراب کودک ضمن همدلی با او ، فعالیت های مناسبی را جایگزین نبازی های خشن نموده و برای وی قصه های شیرین و آرام بخش تعریف کنید تا دچار تنش و دلهره نشود.

-  کودک را قبل از خواب نوازش کرده و با بازی های ذهنی مثل شمارش اعداد ، گل ها ، ستاره ها ، تصویرسازی ذهنی مثبتی را برای شروع به خوابی با آرامش به او آموزش دهید .

-   در اتاق کودک از چراغ خواب با نور ملایم استفاده کنید.

-  محیط خانواده را از کشمکش ، دعوا ، تمسخر و درگیری ها دور نمایید تا سیستم خواب شبانه کودک دچار مشکل نشود

/ 0 نظر / 25 بازدید