آشنایی با عوارض و خطرات انواع مواد (1)- سیروس مرادی زاده

کراک: از برگ درخت کوکا، کوکائین بدست می آید و عصاره کوکائین کراک می باشد یکبار مصرف کراک اعتیاد آور است و وابستگی ایجاد می کند. کراک در ابتدا مختص طبقه مرفه و بالای جامعه آمریکا بود. در سالهای گذشته ماده جدیدی وارد بازار شده که توسط افراد مصرف کننده استعمال می شود. بررسی انجام شده نشان می دهد که این ماده همان هروئین است که به شکل فشرده درآمد و با یکسری مواد ناخالص دیگر ادغام شده است. این ماده فوق العاده اعتیادآور است و قدرت اعتیاد آوری آن از هروئین معمولی تا چند برابر بیشتر است. تجزیه این ماده در آزمایشگاه نشان می داد که بین 2 تا 3 درصد آن کراک و مابقی هروئین ، مواد شیمیایی، صنعتی، جوش شیرین و ... می باشد.

مصرف این ماده باعث نگرانی ، اضطراب ، خشم و بدگمانی، آشفتگی، ترس های غیر منطقی تخریب جسم فرد می شود.

اکستازی : در جنگ جهانی دوم به عنوان داروی کاهنده اشتهاء مصرف می شد تا نیروهای نظامی احساس گرسنگی نکنند و مدت بیشتری در میدان جنگ دوام آورند. بعد از جنگ مدتی به عنوان داروی ضد افسردگی، سپس تحت عنوان داروی روانگردان در بازار معرفی شد ولی چون بازار خوبی نداشت نهایتاً تحت عنوان قرص های شادی آور در بین جوانان رواج پیدا کرده به شکل قرص، آمپول، آدامس، محلول و ... وجود دارد و بیشتر شکل قرص آن مصطلح شده است.

عدم اطلاع جوانان از خطرات واقعی این ماده باعث افزایش مصرف آن شده است. اسامی تجاری آن دلار، صلیب، میتسوبیشی ، قرص شادی آور... می باشد.

مصرف اکستازی در بدن اثر دوگانه دارد بدین ترتیب که هم شبیه به مواد محرک باعث تحریک بیش از حد سیستم های مختلف بدن و مغز می گردد و هم مانند دیگر مواد توهم زا مثل LSD فرد را با ایجاد توهم و هذیان دچار جنون می کند و با از بین رفتن کنترل فرد  و برداشتن مهارها امکان انجام رفتارهای پر خطر افزایش می یابد. ثابت شده که اکستازی در بدن به موادی تبدیل می شود که باعث نابودی سلولهای مغزی می گردند.

در مصرف اکستازی :

·  اختلال در یادگیری و به خاطر آوردن مطالب آموخته ایجاد می شود.

·   اختلال افسردگی عمده از مشکلات شایع در این افراد است.

·  افت تحصیلی و عملکرد کاری واضح در آنها ایجاد می شود.

·  احتمال مصرف مواد مخدر دیگر در این افراد بالاتر از افراد عادی است.

·  تکرار حرکات و اعمال بی هدف.

·  بروز حالت های سوظن، توهم و هذیان.

·  احساس حرکت و جنبش حشرات در زیر پوست.

·  احتمال قفل شدن فکها و گرفتگی عضلات حلق و گردن که با خطر بسیار زیاد خفگی همراه است.

·  مصرف طولانی مدت منجر به مرگ می شود.

قلیان : در حال حاضر به یک معضل پنهان اجتماعی تبدیل شده است از آن جهت چهره منفوری به خود نگرفته است که اغلب آن را بی ضرر و غیر قابل اعتیاد می دانند یا کم ضررتر از مصرف سیگار قلمداد می کنند.

·آب موجود در قلیان نه تنها خاصیت تصفیه کنندگی و محافظتی در مقابل دود ناشی از سوختن تنباکو ندارد بلکه به دلیل افزایش رطوبت باعث افزایش میزان جذب ریوی آن نیز میگردد.

·مواد سمی قلیان نه تنها کمتر از سیگار نیست بلکه بعضی مواد خطرناک از جمله قیر یا دوده (سرطان زا) مونو اکسیدکربن (آلاینده) و نیکوتین موجود در دوده آن از سیگار بیشتر است.

·با مصرف قلیان بیش از 600 ماده سمی و مهلک وارد ریه می شود، در صنعت تنباکو، مرغوبترین آن در اختیار کارخانه های سیگارسازی قرار می گیرد و تفاله های تنباکو جهت قلیان مورد استفاده قرار می گیرد. مقدار تنباکو مصرفی در یک وعده قلیان کشیدن معادل مصرفی 20 تا 50 نخ سیگار است و به همین دلیل با افزایش سطح نیکوتین خون، مصرف کننده به ظاهر تفننی  برای رفع نیاز خود به روش سهل تری که همان مصرف سیگار است روی می آورد.

/ 0 نظر / 44 بازدید