مراقب حریم ها باشیم - لیلا بازگیر

وضع قوانین برای استفاده از تماشای تلویزیون، مکالمه با تلفن همراه و استفاده از فضای مجازی [چت ، بازی رایانه ای] در خانه توسط والدین بایستی با دقت انجام شود. داشتن برنامه روزانه جهت استفاده از وسایل الکترونیکی فوق در ساعات محدودی از شبانه روز، کوتاه کردن مکالمات تلفنی و حتی بعضأ خاموش کردن آن و پرداختن به گفتگوهای صمیمی با همسر و فرزندان می تواند به خانواده ها کمک کند تا حریم خصوصی خویش را حفظ کرده و متوجه باشند هیچ غریبه ای در فضای مجازی قابل اعتماد نیست و انرژی و نشاط خود را بایستی صرف رسیدگی به نیازهای عاطفی اعضای خانواده نمایند.

محتوای موضوعاتی که در خانواده بحث می شود نبایستی درباره پول ،مادیات، مدل لباس و موضوعات سطحی باشد، چون این گفتارها و رفتارها به تدریج بر فرزندان اثر کرده و اعضای خانواده را از ارزشهای انسانی دور می کند و به مرور این رویه موجب استفاده نادرست از وسایل الکترونیکی و دور شدن از حریم خانوادگی خواهد شد.

توجه به نیازهای کودکان و نوجوانان و احترام به دیدگاه آنها و هم چنین استفاده والدین از زبان مشترک وآشنایی با نیازهای دو نسل می تواند روابط عاطفی اعضای خانواده را مستحکم نمایدو ارزش های دینی ملی را در سطح خانه و جامعه احیا کند.

نمی توان جلوی رشد تکنولوژی را گرفت و از طرفی نمی توان از روابط عاطفی بین اعضای خانواده نیز چشم پوشی کرد، آشنایی والدین با وسایل الکترونیکی جدید و برقراری ارتباط با فرزندان با توسل به زبان مشترک و به عبارتی مدیریت نرم افزاری در منزل می تواند از سست شدن بنیان خانواده جلوگیری کرده و درک متقابل بین والدین و فرزندان را برقرار سازد.

یادمان باشد اگر می خواهیم فرزندانی سالم، خلاق، مومن و پایبند به ارزشهای اخلاق اسلامی تربیت کنیم و خانواده ای سالم و بالنده داشته باشیم بایستی تکنولوژی وفناوری را در خدمت خود بگیریم نه آنکه دنیای مجازی، اینترنت، تلفن همراه و رایانه مارا در خدمت خود بگیرد واز ارزشهای دینی، ملی و اخلاقی دورمان کند.

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 21 بازدید