سیگار : امروز سیگار  به عنوان یکی از علل اصلی بیماریهای تنفسی، قلبی-عروقی، بدخیمی و ... به عنوان شایع ترین عامل قابل پیشگیری مرگ و میر، مورد توجه اکثر مراکز علمی و سیاستگذاری بهداشتی قرار دارد. در کشور ما سالانه 200 میلیون دلار برای تامین این نیاز کاذب از بین می رود. سیگار در حال حاضر مسئول 5/12 درصد کل مرگ ها، 30 درصد مرگ ناشی از سرطان، 90 درصد سرطان ریه، 40 درصد سایر سرطان ها، 50 درصد بیماری های قلبی و  75 درصد بیماریهای ریوی می باشد.

با مصرف سیگار کلیه مواد تشکیل دهنده دود سیگار وارد دهان و در نتیجه از آن طریق وارد ریه می شوند. این مواد همراه با تنفس مصرف کننده وارد کیسه های هوایی به نام نایژه و نایژک می شوند. دود سیگار در نایژه ها باعث ایجاد رسوب و جرم در نایژکها می شود که در نتیجه در مرحله اول با کاهش حجم نایژه ها باعث کاهش اکسیژن ذخیره شده در ریه و تنگی نفس می گردد. ولی در ادامه این کمبود اکسیژن باعث ایجاد رقابت در تکثیر سلولی و حالت های سرطان خواهد شد.

برای دیدن کامل متن روی ادامه مطلب کلیک کنید


پان پرک: ماده مخدری که چندی است جوانان کشورمان را در معرض آسیب قرار داده، ماده ی مخدری به نام پان می باشد.این ماده ی مخدر در بسته بندی آلومینیومی و با تصاویر جذاب رنگی عرضه می شود، ماده ای غلیظ و سرخ رنگ ودست ساز است که از برگ درخت مخصوصی در هندوستان تهیه شده و در قالب پودر، آدامس و پاستیل، خوشبو کننده ی دهان با طعم های مختلف گیاهی از جمله نعناع عرضه می شود و چون ارزان به فروش می رسد شمار زیادی از جوانان و نوجوانان را در معرض خطر قرار داده است.

پان معمولاً در کارگاه های کوچک و غیر قانونی، به صورت دست ساز و غیر بهداشتی تولید می شود که به منظور جلب مشتری و سودآوری بیشتر برای تولید کنندگان این ماده، ممکن است انواع مواد مخدر دیگر نیز به آن افزوده شود.

پان به اشکال مختلفی وجود دارد.  یک نوع این ماده ی مخدر ترکیبی از تنباکو (نیکوتین) و حشیش می باشد و مواد دیگر ی مثل آهک، خاکستر و اسانس های شیمیایی غیر مجاز و ساخارین به آن افزوده شده و به صورت جویدنی مورد استفاده قرار می گیرد و به نام ناس وار معروف است.

نوع رایج دیگری از این ماده، در کشور ما ترکیبی از تنباکو (نیکوتین)، آهک، خاکستر و ناس است که به شکل سیگارت می باشد نیکوتین موجود در آن از طریق مخاط دهان جذب بدن شده و حالت های غیر طبیعی ایجاد می کند.

نمونه دیگری از انواع این ماده ی مخدر که به آن اصطلاحاً ، پان پرک گفته می شود به صورت جویدنی مورد استفاده قرار می گیرند .

عوارض

·        وابستگی (اعتیاد)

·        احساس سبکی و گیجی در سر

·        از دست دادن تعادل رفتاری و حرکتی

·    از آن جا که این ماده به صورت غیر بهداشتی تهیه می شود فرد مصرف کننده به علت ترشح بزاق در اثر مصرف مجبور است دایماً آب دهانش را بیرون بریزد (شبیه مصرف ناس  در  افاغنه ) که باعث انتقال بیماری های عفونی مانند سل، هپاتیت و ... می گردد.

·        سرطان دهان و حنجره

·        بد رنگ شدن و افزایش پوسیدگی دندان ها

·        تخریب استخوان های اطراف دهان

·        بیماری های لثه و سرطان لثه

·        سرطان روده ی بزرگ و بیماری های کلیوی ( به دلیل ساخارین موجود در آن ).

·        تغییرات فشار خون

·        مشکلاتی برای جنین

·        اختلالات رفتاری

·    در صورت مصرف آن به عنوان خوشبو کننده ی دهان در نوجوانان و جوانان سنین مدرسه باعث ایجاد سرگیجه و نشئگی و به دنبال آن افت تحصیلی در دانش آموزان می گردد.

·        افزودن داروهای روانگردان از قبیل اکستازی به پان  موجب  بروز عوارض ناشی از مصرف روانگردان ها نیز می شود.

اسامی رایج پان در ایران:

خوشبو کننده دهان-مست کننده-راجا-تایتانیک-آدامسی-پان2-پان پرک براغ-نسوار-بمب-ملوان زبل-پان اسفناج-ناس کابلی-سرحال کننده-سیگار چرس-پان عربی-راجا عربی-دپی-ویتامین- کوپر هندوستانی

 

حشیش : از گیاه شاهدانه هندی مواد/مختلفی به دست می آید که به نامهای حشیش، ماری جوانا، علف، بنگ، گراس و جونیت شناخته می شود.

آثار مصرف حشیش :

-  تغییر رنگ چشمها .

-  تغییر در درک رنگها و صدا.

-  افزایش اشتها.

-  تند شدن ضربان قلب.

-  اختلال حافظه، گیجی و بی توجهی به اطراف.

-  به هم خوردن تعادل حرکتی.

-  احساس کند شدن گذر زمان.

-  اضطراب و افسردگی.

آیا حشیش اعتیادآور است؟؟؟ بلی.

بر خلاف عقیده رایج بین مردم که فکر می کنند حشیش باعث اعتیاد نمی شود « حشیش اعتیاد آور است» کسی که مدتی حشیش مصرف کند، به راحتی قادر به ترک مصرف آن نخواهد بود. و در صورت مصرف نکردن دچار علایمی مثل اضطراب، بی قراری، بی خوابی، درد عضلانی، اسهال، تهوع و استفراغ می شود. از همه مهمتر اینکه ترک حشیش به علت فشار روانی شدید و احساس اشتیاق فراوان برای مصرف مشکل است و مصرف کنندگان باید بدانند که در صورت یکی دوبار مصرف کردن حشیش به آن معتاد می شوند.