بهداشت روانی در جامعه

 

فرهنگ الگوی مصرف در خانواده و تاثیر آن بر سلامت روان

اولین محل پرورش نیروی انسانی سالم خانواده است، تولید در خانواده به دو روش انجام می شود. الف)ایجاد و تربیت نیروی انسانی ب) کسب درآمد که خود به سه شیوه است 1)کار 2)ارث،هدایا ،جوایز 3)سرمایه گذاری و پس انداز ...

بدست آوردن پول و ثروت در گرو تلاش و کار و پس انداز و رعایت الگوی مصرف است. در روایات به همراه بودن تلاش انسان و امیدواری به فضل الهی تاکید داشته و خداوند در قرآن کریم فرموده است بخورید و بیاشامید ولی اسراف نکنید و در جایی دیگر فرموده اسراف کنندگان برادران شیطان هستند. داشتن مال و استقلال مالی باعث استقلال زندگی ، استغنای روحی، عزت و آبرومندی و کفاف در رفع نیازهای انسان است اما آنچه مهم است میانه روی و اعتدال در زندگی تلاش و توکل است. حضرت رسول اکرم (ص)فرموده اند : مال اندکی که نیاز زندگی را برطرف کند و کفایت زندگی باشد بهتر از ثروت انبوهی است که انسان را غافل کند اما آنچه حایز اهمیت است این است که اولین راه کسب درآمد کار واقعی است که بر حسب توان ، علاقه ، استعداد ، احساس رضایتمندی و شرافت و کرامت انسانی باشد. در رعایت الگوی مصرف در خانواده نکات ذیل حایز توجه است :

-        تعیین اهداف ، جمع آوری اطلاعات لازم

-        پیش بینی بودجه خانواده

-        راههای اجرایی نمودن بودجه خانواده

اگر بین درآمد و هزینه تعادل و موازنه باشد و با رعایت اصل اعتدال بودجه تخصیص یافته و کارآمد شود می توان با حداقل هزینه به حداکثر بهره وری دست یافت و امنیت و سلامت جسمی و روانی خانواده را تامین کرد.

با تعیین اولویتها، نیازهای طبیعی (واقعی) و غیر واقعی ، صرفه جویی در مصرف برق ، گاز ، انرژی،آب ، پوشاک ، غذا ، دارو و از همه مهم تر زمان بخصوص درکار با تلفن ، رایانه ، صحبت و بگو و مگو ، پیامک ، و ... رعایت اعتدال درگذران اوقات فراغت ، مهمانی ، مسافرت ، تفریح، خرج تحصیل، البسه ، لوازم التحریر ، بهداشت و درمان و ... می توان سبد خانوار را همیشه پرنگهداشته و از گرفتاریهای اقتصادی که گاه یکی از عوامل آسیب های اجتماعی و یا بروز اضطراب ، افسردگی و خودکشی است جلوگیری بعمل آورد.

 

برای دیدن کامل متن روی ادامه مطلب کلیک کنید

 


داشتن فلسفه زندگی ، ایمان و عقیده و سلامت روان

داشتن زندگی شادمانه مستلزم داشتن درکی بنیادین از هستی خویش و وجود ضوابط اخلاقی است که با توجه به آنها به زندگی خود ادمه دهیم تا بدینوسیله احساس امنیت روانی کنیم. افرادی که زندگیشان معنادار است دارای رسالتی هستند، احساس آرامش دارند و هر روز در زندگی مراقبه ، تعمق و تفکر می کنند اما آنهایی که فاقد معنا هستند ، هدف مشخصی نداشته ، احساس نا امنی داشته، فاقد اعتماد به نفس بوده و هیچ گونه اصول هدایت کننده ای در زندگی ندارند.

پس وظیفه ما این است که هر روز دقایقی را به تفکر درباره ارزشهای هدایت کننده خود اختصاص دهیم و باورها و تجربه هایی را در خود پرورش دهیم که بیانگر ارزشها باشد.

ابتدا مسایلی را که باعث موفقیت می شوند شناسایی کنیم ( مثل عشق، محبت، پدر و مادر خوب بودن ، معلم شایسته ، اصلاح وضع محیط پیرامون و ...)

آنچه را که در ذهن انجام می دهیم و می پرورانیم در عمل پیاده کنیم و اهداف را محقق بسازیم ... بطورخلاصه فعالیتهایی را انجام دهیم که حال ما را به عالم خوشایند آرامش درونی می برند و بر سلامت روانی ما اثر مثبت می گذارند که بطور خلاصه می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

-        ورزش

-        استحمام

-        تلاوت قرآن و یا نیایش

-        گوش دادن به موسیقی

-        باغبانی و پرورش گل ها

-        نویسندگی

-        شعر خوانی و سرودن شعر

-        پیاده روی ، کوهنوردی و یا شنا

-        گلدوزی و یا بافندگی

-         صله ارحام

-        ساختن صنایع دستی

-        رنگ آمیزی و نقاشی

-        حل جدول ،  معما و پازل

-         

رشد خلاقیت

تصویری که ما از خود داریم در احساسات ، عواطف و رفتار ما تاثیر می گذارد. اگر این تصویر ذهنی مثبت باشد ما را امیدوار و اگر منفی باشد نا امید و بی انگیزه خواهد کرد جهت آنکه خلاقیت ، نوآوری و آفرینندگی را در خود رشد دهیم قبل از هر چیز بایستی موانع آن را بشناسیم و آن را حذف نماییم تا از لحاظ تفکر خلاق به کمال برسیم .

جهت شناسایی نقاط ضعف و موانع درونی بیرونی خلاقیت باید ، موانع را شناخت که عبارتند از :

1-    ارزیابی منفی از خود

2-   ترس از آینده

3-  نداشتن برنامه ریزی

4-   مقایسه خود با دیگران

5-   فقدان اعتماد به نفس

لذا جهت افزایش سطح انگیزش و به موازات آن رشد خلاقیت بایستی امیدوار و خوش بین به آینده بوده ، و با تعیین اهداف و داشتن برنامه ریزی و عدم مقایسه خود با دیگران و تقویت اعتماد به نفس احساس منفی ، حقارت ، حسادت ، نفرت و رقابت نادرست را به تصوراتی مثبت که ما را به تلاش بیشتر وامی دارند تبدیل کنیم تا استعدادهای خود را شکوفا و بارور سازیم .

گرد آوری و تهیه شده توسط :

 

لیلا بازگیر

رئیس  مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی

 

سازمان آموزش و پرورش استان لرستان- پاییز 1388

 

لطفا نظر در مورد وبلاگ  را فراموش نکنید